• Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik

Üyelik ücretli mi?
Üyelik ücretsizdir.
Tc kimlik numaram neden isteniyor?
Ödemelerinizi banka transferi ile almanız ve gerçek bir hak sahibi olduğunuzu anlamamız için tc kimlik numarası istenmektedir.
Kişisel bilgiler neden gerekiyor?
viralicerik.com hazırladığınız içeriklere lisans oluşturur. Oluşturulan lisanstan hak ve gelir talebinde bulunabilmeniz için kişisel bilgilerinizin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmiş olması gerekmektedir.

İçerikler

İçerikler neye göre değerlendiriliyor?
viralicerik.com adresine eklenen tüm içerikler yayınlanacak yayıncı kanalları, imla kuralları, güncelliği, 3. taraf içeriği olup olmadığı, ilgi çekiciliği, bilgi zenginliği ve kalitesi gibi konular da göz önünde bulundurularak seçilir. Bu nedenle bazı içeriklere onay verilmemektedir. İçeriğinizin kabul edilmemesi kötü bir içerik ürettiğiniz anlamına gelmemektedir.
İçerik göndermenin sınırı var mı?
İçerik gönderiminin bir sınırı yoktur.
İçeriğim reddedilirse ne yapmalıyım?
Reddedilme sebebine göre düzenleyerek tekrar onaya gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz içeriklerin durumunu "İçeriklerim" menüsünden takip edebilirsiniz.
Onaya gönderdiğim içerik inceleme aşamasında bekliyor ne yapmalıyım?
Yayınlanması için gönderdiğiniz içerikler, sistemdeki yayıncılara da sunularak yayınlayıp yayınlamayacaklarına dair bilgi alınır. Paylaşacağına dair onay veren yayıncı olur ise içeriğiniz sistem tarafından onaylanarak yayına alınır. Yayıncılardan olumlu yanıt alınmaması durumunda içeriğiniz sisteme sonradan dahil olacak yayıncılar için bekletilmeye devam eder. Gönderdiğiniz içeriklerin durumunu "İçeriklerim" menüsünden takip edebilirsiniz.
Gönderdiğim içerik yayıncı tarafından paylaşıldı kazancım ne zaman belli olur?
Yayıncılar tarafından paylaşılan içeriklerin gelirleri Facebook tarafından ortalama 24 saat içerisinde kademeli olarak panelinize yansımaya başlar.
İçeriğimi başka bir platformda yayınlayabilir miyim?
Yayınlanan ve onaylanan içerikleriniz başka platformlarda viralicerik.com tarafından tanımlanmış izin olmadan yayınlanamamaktadır.
İçeriğimin telif hakkı size mi geçiyor?
viralicerik.com içeriklerinizin telif haklarını almamakta, içeriğinizin takibini ve temsilciliğini yapmaktadır.
Onaylı ve yayında olan bir içeriğimi silebilir miyim?
Bu işlem için gerekçesini de belirterek yönetici ile iletişim kurulması gerekmektedir.
Yabancı içeriklerin çevirisini yapabilir miyim?
İçeriklerinizi yabancı dildeki kaynaklardan çevirerek oluşturabilirsiniz fakat çeviri de olsa kaynağa ek bilgiler ekleyerek içeriğinizi zenginleştirmenizi tavsiye etmekteyiz. Telif hakkı bulunan bir içerik gönderiminizden doğabilecek durumlar sizin sorumluluğunuzdadır.
Başka bir siteden içerik kopyalayabilir miyim?
Bir içeriğin kaynağından birebir olarak kopyalanması kullanım kurallarımıza aykırıdır. Kaynağın tamamı olmamak kaydı ile alıntılar yapılabilir. Bu noktada faydalandığınız kaynağın kullanım kurallarına dikkat etmeli, başka kaynaklarda kullanımına izin verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz. Telif hakkı bulunan içerik gönderiminizden doğabilecek durumlar sizin sorumluluğunuzdadır.
Gönderdiğim içeriği yeniden düzenleyebilir miyim?
Onaya gönderilmiş bir içerik onay aşamasındaysa düzenlenememektedir. Onaylanmış ve yayınlanmış bir içerik düzenlenirse yeni hali tekrar onay sürecine girmektedir. Değerlendirme sonrası kabul edilen içerikler yayınlanır. Düzenlemesi kabul edilmeyen içerikler eski haliyle yayına devam eder.
İçeriğim onaylandıktan sonra ne yapmalıyım?
İçeriğiniz onaylandıktan sonra gelir elde edeceğiniz aşamaya geçilir. Bunun için onaylanan içeriğinizin yayıncılarımız tarafından Facebook üzerinde paylaşılmasını beklemeniz gerekmektedir.
İçeriğim yayıncılar tarafından ne zaman yayınlanır?
İçeriğinizin yayıncılar tarafından ne zaman paylaşılacağı yayını yapacak Facebook hesaplarının içerik akışına ve yoğunluğuna bağlıdır ve bir zaman belirtilememektedir.

Kazançlar

Kazanç nereden geliyor?
viralicerik.com gelirini Facebook servisleri "Audience Network" ve "Instant Articles"üzerinden elde etmektedir. Hazırladığınız içerikler servisler aracılığı ile Facebook yayıncılarımız tarafından paylaşılır. İçerik sayfasına yerleştirilen reklamlar üzerinden gelir elde edilerek yayıncı ve içerik sahibi tarafından paylaştırılır.
Reklam gelirleri neye göre belirleniyor?
Gelirler Facebook tarafından belirlenir.
Bir içerikten ne kadar kazanabilirim?
Sabit bir tutar bulunmamakta olup elde edeceğiniz kazanç içeriğinizin kalitesi ile doğru orantılıdır. Tıklama ve gösterim başına gelir oranları Facebook tarafından belirlenmektedir. Viral etki yaratarak sosyal medyada yayılacak bir içerik kazanç oranınızın artmasını sağlayacaktır.

Ödemeler

Nasıl ödeme alırım?
Banka bilgileriniz doğru olduğu takdirde "Bakiye" menüsünde bulunan çekilebilir kesinleşmiş kazanç tutarınızı sorunsuzca alabilirsiniz.
Ödemeler ne zaman yapılıyor?
Facebook 1 ay boyunca elde ettiğiniz kazancı bir sonraki ayın 21'inde göndermektedir. Alınan ödeme viralicerik.com'a aktarıldıktan sonra kazanç dağılımı hesaplanarak takip eden 5 iş günü içerisinde belirlenen banka hesabınıza gönderilmektedir.Örneğin; 15 Ekim'de başlayan üyeliğin hesap kesim tarihi 31 Ekim'dir. Ödemesi ise 21 Kasım'dan sonra hesabınıza gönderilmektedir.
Minimum ödeme tutarı ne kadar?
Minimum ödeme tutarı Facebook tarafından 100$ olarak belirlenmiştir. Kesinleşmiş kazancınız 100$'a ulaştığında çekilebilir olmaktadır.

Oranlar

Yayıncı oranı ne kadar?
Vergiler ve sistem kazancı düşüldükten sonra %45 oranına tekabül eden kazanç içeriği paylaşan yayıncı ile paylaşılır.
İçerik üretici oranı ne kadar?
Vergiler ve sistem kazancı düşüldükten sonra %45 oranına tekabül eden kazanç içeriği hazırlayan içerik üretici ile paylaşılır.
Sistem kazancı ne kadar?
Vergiler düşüldükten sonra %10 oranında hizmet bedeli alınmaktadır.
Küsürat yuvarlama nedir?
Elde edilen kazançtan vergiler düşüldükten sonra tutardaki küsratın yuvarlanma işlemidir. Bu işlem neticesinde kazançtan yuvarlanan küsratlar toplanır ve her 10TL'de bir Tema Vakfı'na fidan dikimi için bağışlanır. Küsürat yuvarlama işlemi içerik üretici, yayıncı ve sistem kazancı olmak üzere tüm kazanç işlemlerinde geçerlidir.

Viral İçerik Ormanı

Fidanlar gerçekten dikiliyor mu?
Fidanlar Tema Vakfı tarafından sizin adınıza dikilmektedir. Dikildiğine dair belge ise tarafınıza gönderilmektedir.
Fidanlarımızı kendimiz dikebilir miyiz?
Fidan dikimlerinde başarı sağlanması için fidan dikimlerinin tekniğine uygun olarak ve doğru zamanda yapılması kritik derecede önemlidir. Hatıra Ormanı sahalarındaki fidan dikimleri, saha genelinde bölgenin ağaçlandırma tekniği açısından toprağın tav hali dediğimiz halde olduğu, vejetasyon dönemi dışındaki, hava hallerinin de uygun olduğu yağışsız ve don etkisinin olmadığı dönemlerde kısa bir dönem içerisinde yapılmaktadır. Sahanın tamamı aynı zamanda dikilmek üzere Orman Genel Müdür işbirliği ile büyük ölçüde yörenin ağaçlandırma çalışmalarında çalışan yerel halka istihdam sağlanarak tekniğine uygun olarak, zor arazi ve hava hallerinin bulunduğu dönemlerde yapılmaktadır. Bu nedenler ve söz konusu beklentinin organizasyonun zorlukları nedeni ile fidan dikimleri bağışçılar ile yapılmamaktadır. Hatıra Ormanı çalışmalarında sahanın koşullarının uygun olması durumunda dikimler tamamlandıktan sonra sınırlı sayıda katılımcı ile (dikilen fidanların zarar görmemesi için) sahanın uygunluğuna göre temsili dikim veya bakım ya da sahada yapılan çalışmalar hakkında bilgi ve görüntü almak şeklinde bir ziyaret organize edilebilmektedir.